הצלם לא הסכים למסור את התמונות מהחתונה

שתף פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
0
(0)

שאלה

מעשה שהביא הרב יצחק זילברשטיין שליט"א:

מעשה

מעשה שהיה באחד שהזמין צלם לחתונה של בנו, ולבסוף הצלם רצה לשמור כל התמונות לעצמו ולא לתת אותם לזוג, וטוען שאי אפשר לחייבו לתת את התמונות מאחר והמצלמה וכל החומרים היו שלו.

האם אפשר לחייבו לתת את התמונות?

תשובת הרב זילברשטיין

הרב זילברשטיין (חשוקי חמד יבמות יא ע"ב) השיב, כי מכמה סיבות יש לצלם להעביר את התמונות לבעלי השמחה, בין הנימוקים השיב הרב כי אין רשות לצלם את חבירו בלי רשותו, משום ואהבת לרעך כמוך, ומה שהיה לו רשות לצלם הוא רק על דעת כן שלבסוף יביא לו את התמונות.

עוד הוסיף הרב, כי יש לדעת מדוע לא רוצה להביא לו את התמונות, אם עושה כן בלי שום סיבה המתקבלת על הדעת, הרי שזה נהנה וזה לא חסר, וכגון זה כופין על מדת סדום, ועוד שנאמר אל ישפוך מי בורו ואחרים צריכים לו, משום בל תשחית ומשום מדת סדום, והעובר על כך כתב ברבינו ירוחם שמשמתין אותו משום שעבר על בל תשחית, וכ"ש בעניננו.

האם הצלם יכול "לעשות כסף" מחדש על התמונות של החתונה במקום למסור אותם לבעלי השמחה

עוד הוסיף הרב זילברשטיין, כי אם הצלם אינו נותן את התמונות מפני שיש בהם תמונות מוצלחות והצלם חושב שירוויח מכך הרבה כסף, נמצא שהצלם חסר, ודאי שאין זו טענה, דכאמור לעיל התמונות שייכים למזמין, ואף אם באמצע החתונה הגיע רב מפורסם שהתמונות ממנו יקרות מאוד, מכל מקום גם תמונות אלו שייכים למזמינים.

ניסיון סחיטה

ואם הצלם רוצה לסחוט יותר כסף מהזוג, כתב הרב זילברשטיין כי נראה שאסור לתת לו את התוספת, מפני שנאמר 'שבור זרוע רשע', ופסוק זה נאמר על הפקעת שערים, כלומר אנשים המייקרים את השער ולא מוכרים את התוצרת שלהם המיועדת למכירה מראש, על מנת לסחוט כסף יותר ממה שהגיע אליהם.

סיפור נוסף: צלם שצילם את התמוטטות האולם ומכרו במחיר עתק

במהלך חתונה שנערכה באולם שמחות, קרסה לפתע רצפת האולם. אורחים רבים נפלו למעמקים, והאסון היה נורא, רח"ל. והנה הצלם שנשכר כדי לתעד את מהלך החתונה, המשיך לצלם גם את האירוע הזה. ולאחר מכן מיהר הצלם למכור התמונות של האסון החמור שארע, במחיר גבוה מאוד. כעבור זמן באו אל הצלם בעלי השמחה וטענו שמכיון שהם שכרו אותו לצלם את כל משך החתונה, לפיכך התמונות שייכות להם. לעומתם טוען הצלם שהוא נשכר לצלם חתונה, ולא לצלם את התמוטטות האולם, וממילא התמונות שייכים לו. הדין עם מי?

תשובה

הרב זילברשטיין, לאחר שפירט את הצדדים בין המקרים הסיק כי למעשה נראה שצילום ההתמוטטות של האולם זהו מאמץ שיש בו סיכון מסוים, כי בשעת בהלה כשהציבור כולו נס על נפשו, זקוק הצלם לגבורת נפש מיוחדת כדי לצלם ולהרגיע את עצמו בתושיה מרובה, ואין שכר הצילומים הרגילים יכולים לשמש כדמי עבודה מסוכנת זו, ולכן הריוח כולו שייך לצלם.
ועוד שבעל האולם שכר את הצלם לצלם את האורחים, הריקודים ואת כל מה ששייך לחתן ולכלה ולחתונה, וצילום ההתמוטטות אינו שייך להם כלל, והוא מענין רק את בעל האולם עצמו ואת השלטונות וכדו', ואין לזה כל קשר לשמחת החתן והכלה. הרי אם יפול מטוס אויב בקרבת האולם, האם צילום המטוס הנופל הוא בכלל עבודת הצלם?! פשיטא שלא, כי אין זה מענינם של החתן והכלה, וכך ההתמוטטות.

כמה שימושי היה הפוסט?

לחץ על כוכב כדי לדרג אותו!

דירוג ממוצע 0 / 5. ספירת קולות: 0

אין הצבעות עד כה! היה הראשון לדרג את הפוסט הזה.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

הצטרף לדיוור שלנו

קבל ראשון את העדכונים

פוסטים נוספים

כללי

Value True Story

0 (0) All the latest gaming news, recreation evaluations and trailers The go-to source for comic book and superhero film followers. To be coming by

כללי

Customized Essay Writing

0 (0) Do you have a special or important task that few regular writers can do? Then you?ve come to the right place as we

האם אתה רוצה להגביר את העסק שלך?

שמור על קשר

wpChatIcon
X

הוסף את שאלתך

האתר בבניה

הכניסה ליוצרים בלבד

כבר רשום?